Maciej Michalski, Emilia Kledzik

Tolkien – Między literaturą a filmem

ISBN: 978-83-68074-53-6

24,00 

Kulturowe aspekty ekranizacji prozy J. R. R. Tolkiena. Eseje i studia

Format

125×196 mm

Liczba stron

197

Oprawa

Miękka

Rok wydania

2024

Wydawca

Grupa Wydawnicza FNCE, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Historii

Opis

Tolkien Reading Day, to tradycja, która rozpoczęła się w 2003 roku z inicjatywy Tolkien Society, a zainspirowana przez Seana Kirsta. Jest to coroczne wydarzenie, podczas którego fani na całym świecie celebrują twórczość J.R.R. Tolkiena.

Druga monografia z serii Poznaj Tolkiena w Poznaniu II zawiera opisy wydarzeń z Tolkien Reading Day oraz konferencji naukowej z 24–25 marca 2023 roku. Omawiane w książce prelekcje dotyczą różnorodnych tematów, od procesu powstawania Hobbita po aspekty teologiczne twórczości J.R.R. Tolkiena. Tematyka publikacji obejmuje takie zagadnienia jak geneza i rozwój bohaterów, analizę Śródziemia z punktu widzenia historyka, zasadność porównywania postaci z różnych światów fantasy. Opisany został także proces powstawania Hobbita i tłumaczenia Historii Śródziemia. Autorzy tekstów pokazują, jak motywy kulturowe i literackie przenikają między światem rzeczywistym, a fantastycznymi krainami Tolkiena.

Kluczowe zagadnienia:

  • Tradycja Tolkien Reading Day: historia i cel obchodów, promowanie twórczości J.R.R. Tolkiena oraz zaangażowanie fanów na całym świecie w odkrywanie jego dzieł.
  • Poznańskie Dni Czytania Tolkiena: organizacja i przebieg wydarzenia w Poznaniu, współpraca między Wydziałem Historii UAM i Poznańskim Towarzystwem Miłośników Tolkiena Drużyna Pyrlandii.
  • Warsztat pisarski: analiza twórczości Tolkiena i wykorzystywanych przez niego zabiegów literackich w kontekście pisarzy takich jak Czechow, Galdos czy Rowling.
  • Omówienie postaci: spojrzenie na bohaterów Tolkienowskich światów z różnych perspektyw – jak powstawali, jak się zmieniali, jak ich rozumieć?

Dla kogo jest ta książka?

  • Miłośnicy twórczości J.R.R. Tolkiena: osoby zafascynowane bogactwem światów stworzonych przez Tolkiena, które pragną zgłębić tajniki jego dzieł, uczestniczyć w dyskusjach na temat postaci, wydarzeń i motywów literackich.
  • Studenci i doktoranci: zainteresowani literaturą fantasy, badacze literatury oraz historii, którzy szukają głębszego zrozumienia procesu twórczego Tolkiena, pracujący nad analizują jego dzieł oraz wpływem świata fantasy na kulturę i literaturę.
  • Organizatorzy wydarzeń kulturalnych: praktyczny przewodnik po organizacji wydarzeń literackich, i spotkań związanych z tematyką fantastyczną oraz fantastyki naukowej.

 

Zapraszamy do współpracy

Nasz zespół pracuje dla Ciebie. Zachęcamy do zadawania pytań.

Kontakt z nami
Tolkien – Między literaturą a filmem
24,00