Mateusz Frankiewicz, Maciej Michalski, Jakub Wojtczak

Powtórka z historii rozrywki

ISBN: 978-83-68074-46-8

85,00 

Szkice historyczne i archeologiczne

Format

B5

Oprawa

Miękka

Liczba stron

524

Rok wydania

2024

Wydawca

Grupa Wydawnicza FNCE, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Historii, Wydawnictwo Naukowe FNCE

Opis

„Powtórka z historii rozrywki. Szkice historyczne i archeologiczne” to niezwykle wszechstronny zbiór tekstów, które w różnorodny sposób podejmują tematykę rozrywki, zabawy i gier z perspektywy historycznej. Pomysł stworzenia tej publikacji oraz jej premiera są ściśle powiązane z Festiwalem Fantastyki Pyrkon, który tworzy idealne okoliczności do połączenia zabawy, wyobraźni i nauki. Redaktorzy naukowi; Mateusz Frankiewicz, Maciej Michalski i Jakub Wojtczak, zadbali o to, by pozycja była atrakcyjna zarówno dla fanów fantastyki, jak i miłośników dociekań naukowych oraz… rozrywki we wszelkich odsłonach!

Artykuły zostały napisane przez wybitnych przedstawicieli nauk historycznych oraz archeologicznych i pedagogicznych. Autorzy tekstów prezentują różnorodne pomysły na rekreację, które pojawiały się na przestrzeni tysiącleci w różnych zakątkach świata i kontekstach kulturowych. Zastanawiają się też jak – opowiadając o grach i zabawach – jednocześnie opowiadać o historii. Odnoszą się do historii rozrywki, rozumianej szeroko jako przynosząca przyjemność aktywność ludzka, ale i w węższym znaczeniu, jako zabawa, gra, relacja społeczna, a w jeszcze węższym rozumieniu – towarzyska.

Jesteśmy przekonani, że ta niezwykle oryginalna i pięknie wydana monografia nie tylko zainteresuje czytelników, ale i zainspiruje ich do nowego spojrzenia na dzieje historyczne. Inspiracją do powstania „Powtórki z historii rozrywki” był udział Wydziału Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w Festiwalu Fantastyki Pyrkon, odbywającym się w Poznaniu. Podczas 21 edycji festiwalu w jednej z hal Międzynarodowych Targów Poznańskich, Wydział Historii oraz Wydział Archeologii UAM po raz pierwszy zaprezentowały swoją ofertę dydaktyczną. Nauka i historia znalazły swoje miejsce pośród fantastycznych światów i postaci. „Powtórka z historii rozrywki” łączy w sobie te perspektywy: poddaje naukowej i historycznej analizie zabawę oraz role, jakie pełni w życiu bawiących się.

Dla kogo jest ta książka:

  • Badaczy i studentów historii, zainteresowanych analizą dawnych form rozrywki i ich kontekstem społecznym oraz kulturowym.
  • Pedagogów i edukatorów, poszukujących inspiracji do wykorzystania gier jako narzędzi edukacyjnych w nauczaniu historii i nie tylko.
  • Miłośników fantastyki i fantasy, którzy są ciekawi historycznych kontekstów i inspiracji.

Fantastyczny UAM, w ramach przedpremierowej promocji publikacji, umożliwił pobranie wprowadzenia do książki.

Warto też przypomnieć, że z inicjatywy Profesora Józefa Dobosza, Wydział Historii UAM organizuje coroczne wydarzenie „Poznaj Tolkiena w Poznaniu”, które skupia miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena.

 

 

Może spodoba się również…

Zapraszamy do współpracy

Nasz zespół pracuje dla Ciebie. Zachęcamy do zadawania pytań.

Kontakt z nami
Powtórka z historii rozrywki
85,00