Jadwiga Zamoyska. Wspomnienia – symbol organicznikowskiego patriotyzmu
Jadwiga Zamoyska, uznawana przez kolejne pokolenia Wielkopolan za symbol organicznikowskiego patriotyzmu, była przedstawicielką rodziny, której członkowie odznaczali się wybitnym zaangażowaniem w sprawy narodowe. Jej ojciec, Tytus Działyński, weteran powstań narodowych, stanowił inspirację dla córki, przekazując jej dziedzictwo patriotyczne oraz katalog wartości społecznych. Jego wpływ okazał się tym większy, że Jadwiga wchodziła w dorosłość w cieniu wielkich zmagań o niepodległość. Jej małżeństwo z generałem Władysławem Zamoyskim, również związanym z emigracyjnym Hotelem Lambert, było wyrazem nader skomplikowanego splotu powiązań rodzinnych oraz politycznych tamtego okresu.
Ale „Wspomnienia” to nie tylko polityczne i patriotyczne aspekty życia Zamoyskiej – to także piękny opis roli młodej kobiety jako partnerki życiowej i bliskiej współpracowniczki generała Zamoyskiego. Książka przenosi czytelnika przez lata XIX wieku, ukazując bogatą historię Polski i Europy – to opowieść o miłości, poświęceniu, patriotyzmie i trudnych wyborach, jakie stawiało życie w tym burzliwym okresie polskiej historii.
Przedstawiamy drugą edycję publikacji, która przez wiele lat była praktycznie niedostępna na rynku wydawniczym. Niniejsze wydanie zostało poddane znacznym modyfikacjom oraz korektom. Książka wyróżnia się wyjątkową starannością redakcyjną, doskonałą szatą graficzną, lecz przede wszystkim prezentuje niepowtarzalny kontekst historiograficzny dotyczący aktywizacji społecznej kobiet w drugiej połowie XIX wieku.
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaNie wyrażam zgodyPolityka prywatności