Urszula Bartnikowska, Hanna Dufner

Uważność

ISBN: 978-83-68074-28-4

33,00 

Poliwagalne wsparcie dla rodziców adopcyjnych i zastępczych

Format

B5

Liczba stron

190

Oprawa

Miękka

Rok wydania

2024

Wydawca

Grupa Wydawnicza FNCE, Wydawnictwo Naukowe FNCE

Opis

W ostatnich dziesięcioleciach znacząco wzrosła świadomość skutków, jakie niesie za sobą trauma przeżyta w dzieciństwie, szczególnie we wczesnym lub nawet w okresie prenatalnym. Tę tematykę omówiono w książce Dziecko – trauma, wsparcie i rozwój. DROGOWSKAZ. W wydaniu Poliwagalne wsparcie dla rodziców adopcyjnych i zastępczych. UWAŻNOŚĆ Autorki – Urszula Bartnikowska i Hanna Dufner – skupiają się na problematyce z perspektywy dorosłego mającego kontakt z dzieckiem, które doznało przeciążających doświadczeń. Szczególną uwagę zwróciły na sytuację rodziców adopcyjnych i zastępczych mierzących się z własnymi doświadczeniami traumatycznymi, mając pod opieką dzieci o tym samym problemie.

Kluczowe zagadnienia:

  • Przybliżenie teorii poliwagalnej: działanie autonomicznego układu nerwowego, ze szczególnym zwróceniem uwagi na hierarchiczność jego działania.
  • Trauma wczesnodziecięca: część metodologiczna oraz przedstawienie grupy badawczej, którą byli rodzice adopcyjni i zastępczy.
  • Praktyczne zastosowanie teroii poliwagalnej: proponowane aktywności mające wpływ na uzyskanie większego komfortu życia i większej skuteczności działania.

Prezentowana publikacja napisana została z myślą o dorosłych: rodzicach (adopcyjnych, zastępczych, ale też biologicznych), innych członkach rodziny oraz dorosłych, którzy profesjonalnie zajmują się dziećmi. Autorki podkreślają zarówno znaczenie samouzdrowienia opiekunów, którzy mogą doświadczyć wtórnego wpływu traumy znajdując się w bezpośrednim jego otoczeniu, jak również kompleksowego, holistycznego podejścia do wsparcia dzieci, które obejmuje zarówno pomoc specjalistyczną, jak i codzienne praktyki.

Poliwagalne wsparcie dla rodziców adopcyjnych i zastępczych. UWAŻNOŚĆ to praktyczny przewodnik w zrozumieniu siebie i niesieniu skutecznej pomocy dzieciom doświadczającym traumy.

Dla kogo jest ta książka?

  • Rodzice i opiekunowie: zarówno biologiczni, adopcyjni, jak i zastępczy, którzy chcą lepiej zrozumieć i wspierać dzieci po własnych traumatycznych doświadczeniach.
  • Profesjonaliści pracujący z dziećmi: nauczyciele, pedagodzy, psychologowie, terapeuci, pracownicy socjalni i inne osoby stykające się w swojej pracy z dziećmi.

 

Zapraszamy do współpracy

Nasz zespół pracuje dla Ciebie. Zachęcamy do zadawania pytań.

Kontakt z nami
Uważność
33,00