Kultura granicy


Społeczne światy przejścia granicznego

 

 

Autor: Michał Dąbrowski

Liczba stron: 472

Oprawa: miękka

Język: polski

Rok wydania: 2021

Wydawca: FNCE

Opis

Książka „Kultura granicy. Społeczne światy przejścia granicznego” jest wyjątkową pozycją na rynku wydawniczym z obszaru nauk społecznych. Jest znakomicie umocowana teoretycznie i empirycznie, zawiera również oryginalny program metodologiczny inspirowany teorią ugruntowaną.

Przejścia graniczne, zwłaszcza te istniejące na wschodniej i północnej granicy Polski, zarówno przed wejściem do Unii Europejskiej jak i po nim, stały się swoistym laboratorium społecznym. Oprócz głównej funkcji umożliwiającej przepływ ludzi i towarów zgodnie z oficjalnie obowiązującymi regułami, stawały się swoistym wentylem bezpieczeństwa dla osób zagrożonych wykluczeniem, skazanych na walkę o ekonomiczne i godnościowe przetrwanie na peryferiach procesów transformacyjnych.

(…) Autor wzorcowo i z poszanowaniem zasad etyki praktykuje obserwację uczestniczącą ukrytą oraz długotrwały pobyt w terenie.

Stopniowo – przy dominacji wnioskowań indukcyjnych – wyłaniają się kategorie, typy i układy współzależności, składające się na kulturę społecznego świata przejścia granicznego.

Z recenzji prof. UW dr hab. Wojciecha Łukowskiego